Aktualności

Zapraszamy na konferencję i konsultacje ekspertów Instytutu Studiów Podatkowych

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji: „Działalność przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe w aspekcie zmian Kodeksu Karnego i Karnego Skarbowego ”.


Aby ułatwić Państwu zmierzenie się z restrykcyjną polityką fiskalną Państwa w 2017 r., która zmienia całkowicie hierarchię problemów podatkowych i rodzi ryzyko odpowiedzi karnej za rozliczenia podatkowe, Instytut Studiów Podatkowych zaprasza na Konferencję, podczas której scharakteryzujemy występujące  zagrożenia i pokażemy sposoby ochrony zarządów i księgowych firm przed tymi ryzykami.


Konferencja organizowana jest w otwartej  formule z możliwością skorzystania z konsultacji renomowanych ekspertów  Instytutu Studiów Podatkowych oraz zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami w codziennej pracy księgowych przygotowanymi przez Partnerów: Wydawnictwo C.H.Beck, Infor PL, Sage i Risk – Partner


 Weź udział w Konferencji  i zyskaj:

 • Ekspercką wiedzę o najnowszych regulacjach prawnych w 2017 r. dotyczących podatków
 • Wykładnię stosowania przepisów prawa prof. Witolda Modzelewskiego najbardziej znanego specjalisty prawa podatkowego w Polsce
 • Zalecenia, jak nie wpaść w przestępczą pułapkę VAT i ograniczyć ryzyko odpowiedzialności karnej
 • Rozwiązania pozwalające zabezpieczyć firmę przed przypadkowym powstaniem  nielegalnych transakcji i błędów w rozliczeniach  podatkowych
 • Zdiagnozowanie ryzyk podatkowych w Państwa Firmie w ramach konsultacji z ekspertami Instytutu Studiów Podatkowych


Tematyka wykładów:

 • Sposoby zabezpieczenia przedsiębiorcy przed ryzykiem nieświadomego popełnienia przestępstw fakturowych i ewidencyjnych – zmiany w Kodeksie karnym
 • Nowa rzeczywistość prawno-podatkowa w 2017 r.  –  bieżące problemy praktyczne, rekomendacje dla księgowych
 • Ochrona właścicieli, zarządów i księgowych  firm przed ryzykiem  podatkowym


Terminy i miejsca konferencji:
1. 17 maja 2017 r.(śr) Poznań - Hotel Mercure Poznań ul. Roosevelta 20    
2. 29 maja 2017 r.(pn) Warszawa - Hotel Mercure Warszawa ul. Złota 48/54
3. 2 czerwca 2017 r. (pt) Kraków – Hotel Galaxy ul. Gęsia 22A
4. 21 czerwca 2017 r. (śr) Wrocław (organizator Oddział Katowice)- Hotel Scandic Wrocław ul. Piłsudskiego 49/57
5. 26 czerwca 2017 r.  (pn) Sopot  (organizator Warszawa) – Hotel Haffner Sopot, ul. J.J. Haffnera 59


Prosimy o potwierdzenie udziału w Konferencji rejestrując się na naszej stronie


KLIKAJĄC W TEN LINK


Opłata konferencyjna wynosi 110 zł + 23% VAT  od osoby  (w ramach opłaty autorskie materiały i wydawnictwa Instytutu Studiów Podatkowych, przerwy kawowe i lunch)


Z przyjemnością udzielę Państwu wszelkich informacji dotyczących przebiegu i tematyki Konferencji: tel. 22 517 30 86, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Andrzej Sarna
Dyrektor ds. marketingu
Instytut Studiów Podatkowych

Odpowiedź na „list otwarty” Pana Cezarego Kaźmierczaka

   Z zażenowaniem i smutkiem przeczytałem „List otwarty do prof. Witolda Modzelewskiego”, autorstwa Pana Cezarego Kaźmierczaka. Autor tego pisma chce dość nieudolnie zbagatelizować znaczenie słów, których wcześniej użył pod adresem wszystkich (bez wyjątku) doradców podatkowych, nazywanych „absolutnie bezczelną i najbardziej antypaństwową pasożytniczą grupą, żyjącą z komplikowania przepisów podatkowych”. Jest to stwierdzenie nieprawdziwe, krzywdzące wszystkich członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych, którzy są zawodem zaufania publicznego. Pisząc ów „List otwarty” Pan Cezary Kaźmierczak usiłuje wykręcić się od odpowiedzialności za swoje słowa twierdząc już coś innego, że „nigdy nie było (jego) intencją naruszać dobre imię Pana Profesora i całej rzeszy uczciwych doradców podatkowych”. Może nie było, ale napisał zupełnie coś innego. To tłumaczenie brzmi wręcz niepoważnie, bo poprzednio kategorycznie twierdził coś innego. Oczekuje więc – sądzę, że tak jak wszyscy doradcy podatkowi – jednoznacznych przeprosin; może było to stwierdzenie pochopne lub bezmyślne, więc nie będzie problemu z przeprosinami.


   W swoim liście następnie stwierdza, że „naruszył dobre imię i całkowicie świadomie, tylko tych doradców podatkowych, którzy wyspecjalizowali się w oszukańczych pomysłach na unikanie podatków”. Jeżeli Pan Cezary Kaźmierczak ma jakąś wiedzę na temat tego rodzaju działań, to dlaczego np. nie poinformował organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych w tej sprawie? Jeżeli Panu Cezaremu Kaźmierczakowi naprawdę zależy na eliminacji takiego procederu i wie o jego istnieniu, to powinien, działając w interesie publicznym, podjąć określone czynności. Czy to zrobił? Z tego co wiem, do organów Izby nie wpływały jakiekolwiek zawiadomienia z jego strony. Dopóki tego nie udowodni, jego kolejne stwierdzenie o „doradcach podatkowych – oszustach” musi być i będzie traktowane jako obraźliwe dla każdego członka Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jestem Jej członkiem od ponad 20 lat, będąc jednocześnie Honorowym Przewodniczącym  tej Izby. Sądzę, że nie tylko mnie, ale wszystkim członkom Izby należą się również tym razem przeprosiny, choć być może  w kolejnym liście otwartym dowiemy się, że nie chodziło mu o tytularnych doradców podatkowych, lecz takich w rozumieniu potocznym, czyli bez tytułu zawodowego. Zobaczymy.


   Pan Cezary Kaźmierczak posunął się jeszcze dalej twierdząc, że „w żadnym fragmencie swojego listu (nie było) ani słowa o Panu (czyli o mnie) ani Pana Spółce”. Przypomnę jak brzmiała wypowiedź „każdy z adeptów w tym zawodzie marzy o powtórzeniu pewnej kariery: zostać wiceministrem finansów, maksymalnie skomplikować co się da, tak żeby się już nikt w tym nie orientował, a po wyjściu założyć Instytut Rozwiązywania Problemów Podatkowych”. Jeżeli Pan Cezary twierdzi, że ów tekst nie mógłby być traktowany jako insynuacje pod adresem mojej osoby, to niech publicznie powie, kogo miał na myśli. Jak widać „rżnie głupa”, bo chyba wreszcie przeczytał to, co wcześniej napisał i ukrywa strach pod pseudoironią.


   Nie zniżę się do poziomu tego „listu otwartego” i nie będę wypowiadał się w jego tonie. Pan Cezary Kaźmierczak twierdzi, że to jakieś „nieporozumienie” i mogłem kazać jednej z (moich) sekretarek wykręcić numer (Pana Cezarego Kaźmierczaka)”.  Po pierwsze nie mam Jego numeru (a czy powinienem mieć?). Po drugie, po przeczytaniu „listu otwartego” wiem, że dobrze zrobiłem nie chcąc osobiście kontaktować się z jego Autorem, gdyż Jego zapewnienia, że „nigdy (…) nie było (Jego) intencją naruszać (mojego) dobrego imienia i rzeszy uczciwych doradców podatkowych” (teraz już twierdzi, że nie wszyscy są „pasożytami”) raczej nie brzmią wiarygodnie.


   Kończąc pragnę stwierdzić, że gdyby zdarzyło mi się „palnąć” coś wbrew intencjom, to nie pisałbym jakichś „listów otwartych”, tylko przeprosiłbym za swój nietakt lub głupotę – ale to tak na marginesie. Ów list w pełni potwierdził sens moich działań prawnych, które będą kontynuowane do skutku.

Witold Modzelewski

Wzorcowa Instrukcja dotycząca fakturowania dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz sporządzania deklaracji VAT w związku z nowelizacją Kodeksu Karnego

Od dnia 1 marca 2017 r. weszła w życie historyczna zmiana Kodeksu Karnego, który do przestępstw pospolitych zalicza wystawianie podrobionych  i przerobionych faktur VAT lub posługiwanie się tymi fakturami dla potrzeb rozliczeń podatkowych (kara może wynosić nawet 25 lat więzienia).


Co to oznacza? Właściciele firm, zarządy spółek, dyrektorzy ekonomiczni lub finansowi oraz pracownicy zajmujący się fakturowaniem, ewidencją podatkową oraz składaniem deklaracji VAT muszą podjąć wszelkie niezbędne działania mające na celu wyeliminowanie ryzyka wystawiania nierzetelnych (podrobionych lub przerobionych) faktur oraz posłużenia się tymi fakturami wystawionymi przez inne podmioty dla potrzeb prowadzenia ewidencji
i składania deklaracji. Muszą być wydane odpowiednie zarządzenia i polecenia dotyczące fakturowania oraz  ewidencjonowania i deklarowania pod kątem wyeliminowania powyższych ryzyk. W tym celu Instytut Studiów Podatkowych przygotował Wzorcowe Instrukcje dotyczące:

 • Fakturowania dla potrzeb podatku od towarów i usług
 • Sporządzania nowych deklaracji VAT,


które mogą być wykorzystane przez właścicieli, zarządy i dyrektorów ekonomicznych lub finansowych firm przy wydaniu poleceń eliminujących ryzyko popełnienia błędów mogących mieć znamiona tych czynów zakazanych.


Nabycie tych Instrukcji następuje poprzez udzielenie licencji przez Instytut Studiów Podatkowych. Osoby zainteresowane zapraszam do pobrania formularza zamówienia na powyższe Instrukcje. W przypadku potrzeby otrzymania informacji w powyższym zakresie pozostaję do dyspozycji pod tel. 22 517 30 86, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

POBIERZ FORMULARZ ZAMÓWIENIA


Z wyrazami szacunku
Andrzej Sarna
Dyrektor ds. marketingu

Gepard Biznesu 2016

Miło nam poinformować, że Instytut Studiów Podatkowych otrzymał zaszczytne wyróżnienie „Gepard Biznesu 2016” w XI edycji Konkursu organizowanego przez Instytut Europejskiego Biznesu. Kapituła Konkursu  doceniła dynamiczny rozwój i wzrost wartości rynkowej Grupy Instytutu Studiów Podatkowych.

 

 

 

 

 

 

Konferencja z okazji 20 lecia miesięcznika „Doradztwo Podatkowe” na temat: „2017 – rok wielkich zmian podatkowych”

W dniu 13 grudnia 2016 r. w Instytucie Studiów Podatkowych w Warszawie odbyła się Konferencja  z okazji 20 lecia miesięcznika „Doradztwo Podatkowe” na temat „2017 – rok wielkich zmian podatkowych”.

 

W Sesji I na temat: „Znaczenie wydawnictw prawnopodatkowych w pracy zawodowej”

referaty wygłosili:

 • prof. dr hab. Witold Modzelewski, Prezes Instytutu Studiów Podatkowych na temat: Rola miesięcznika „Doradztwo Podatkowe Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych” w interpretacji i stosowaniu prawa podatkowego,
 • prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych na temat: Wydawnictwa prawno-podatkowe jako narzędzie pracy – kontrowersje stosowania i wiarygodność,
 • prof. ALK dr hab. Przemysław Polański, Dyrektor Wydawnictwa CH BECK na temat: Praktyczne wykorzystanie Systemu Informacji Prawnej w codziennej pracy doradcy podatkowego i księgowego.

W trakcie Konferencji odbyła się uroczystość wręczenia Medali Virtus Est Perfecta Ratio  im. Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego – Ministra Skarbu.

 

Kapituła Medalu  w skład której wchodzą:

 1. Prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz,
 2. Prof. dr hab. Leonard Etel,
 3. Prof. dr hab. Witold Modzelewski,
 4. Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński,

 

uhonorowała Osoby, które położyły szczególne zasługi dla interesu publicznego Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie wiedzy i praktyki podatkowej:

 1. Doradca podatkowy Elżbieta Konopka
 2. Redaktor Paweł Huczko

 

Sesja II  „Rzeczywistość prawno-podatkowa w 2017 r.” –  poświęcona była analizie zmian  prawno-podatkowych w zakresie VAT i podatków dochodowych wchodzących w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.:

 • Duża nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług;

 

Przepisy uszczelniające oraz sankcje w ustawie VAT – prof. dr hab. Witold Modzelewski  

 • Planowane zmiany w ustawie PIT;

Połączenie podatku dochodowego z systemem składek – jednolita danina: obowiązki płatnika – Wiceprezes ISP Jerzy Bielawny

 • Zmiany w ustawie CIT;

 

Posłużenie się jako autentyczną fakturą podrobioną i inne nowe formy przestępstw podatkowych – Dyrektor departamentu prawnego ISP Jacek Pyssa

do góry
Agencja interaktywna Migomedia