Aktualności

Nowy Dyrektor Generalny Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Witolda Modzelewskiego

Szanowni Państwo,


Pragnę uprzejmie poinformować, że do grona liderów naszej Grupy ISP dołączył Pan Mecenas Kamil Siłuch, który od 15 lipca 2017 r. objął funkcję Dyrektora Generalnego Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Witolda Modzelewskiego. Kancelaria jest od prawie dwudziestu lat członkiem naszej Grupy, specjalizuje się w obsłudze prawnej z zakresu prawa podatkowego, cywilnego, prawa pracy i prawa karnego, skarbowego i karno-skarbowego.
Pan Mecenas Kamil Siłuch był od wielu lat stałym współpracownikiem Kancelarii, pełnił ostatnio funkcję dyrektora departamentu postępowań podatkowych. W imieniu Grupy ISP pragnę pogratulować Panu Mecenasowi objęcia nowej misji, polecając Go również łaskawej przychylności Naszych Kontrahentów.

Dotychczasowemu dyrektorowi generalnemu Kancelarii powierzono inną, odpowiedzialną funkcję w strukturze Grupy ISP.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski
Prezes Zarządu

Prof. dr hab. Witold Modzelewski Gościem specjalnym „Kongresu Dyrektorów Finansowych”

Od kilku lat, jednej z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych w Polsce, promującej dyrektorów finansowych, towarzyszy cykl branżowych spotkań - „Kongresów Dyrektorów Finansowych”. Celem konferencji jest tworzenie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji merytorycznej dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Jest to największe tego typu wydarzenie w kraju. Tegoroczne kongresy goszczą w Poznaniu, Sopocie, Katowicach i Rzeszowie.


Gość specjalny tegorocznej edycji Kongresu prof. dr hab. Witold Modzelewski, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Prezes Instytutu Studiów Podatkowych i członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP mówił o działalności przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczania podatkowe w aspekcie zmian kodeksu karnego. – 1 marca tego roku weszły w życie najważniejsze przepisy dotyczące zawodu księgowego, biegłych rewidentów i dyrektorów finansowych. Idzie oczywiście i nowelizacje kodeksu karnego i kluczowe artykuły 270 A i 271 A – czyli przestępstwa przeciw dokumentom – mówił profesor.


Podkreślał, że o ile nasza świadomość karno - skarbowa istnieje, to prawno - karna jest na poziomie zerowym i trzeba ją budować. – Statystycznie na jedną deklaracje są cztery korekty i w Polsce mamy tych poprawek znacznie więcej niż deklaracji, jest to bezpieczny przywilej nie karalności karno-skarbowej. Jest też „czynny żal” z którego często korzystamy. W przypadku nowych przepisów obowiązujących trzeci miesiąc dopiero budujemy naszą świadomość, ale zbyt mało mówi się o tych rewolucyjnych zmianach w kodeksie karnym – wskazywał.


Zdaniem prof. Modzelewskiego już widać pozytywne efekty zmian prawnych, bo coraz mniej pieniędzy z podatku VAT zostaje w budżecie. – W ubiegłym roku w ramach zwrotu VAT wypłacono z budżetu 99 mld zł. W tym roku skala tego zjawiska została znacząco ograniczona. Zwrot miesięczny w kwietniu za marzec na poziomie 8 mld zł. wskazuje, że ludzie boją się użyć nieprawdziwych faktur. Przypomnę, że zgodnie z art. 277 A Kodeksu Karnego za fałszowanie faktur powyżej wartości 10 mln zł. grozi kara 25 lat pozbawienia wolności – ostrzegał prezes Instytutu Studiów Podatkowych.     
W barwny sposób profesor wskazywał na różnice winy umyślnej i nieumyślnej, przytaczając przykłady w jakich sytuacjach księgowy ewidencjonując fałszywą fakturę, poniesie za to odpowiedzialność. – Jeżeli dokument został np. podrobiony, ale osoba odpowiedzialna fakturę tę księguje w uzasadnionym przekonaniu, że był to dokument rzetelny, to działa z winy nieumyślnej. Jeżeli jednak wie lub podejrzewa, że dokument jest np. podrobiony i godzi się na jego użycie ze skutkiem przestępczym, czyn jest popełniany z winy umyślnej – zwracał uwagę Witold Modzelewski.


http://dyrektorfinansowyroku.pl/

 

 

Zapraszamy na konferencję i konsultacje ekspertów Instytutu Studiów Podatkowych

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji: „Działalność przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe w aspekcie zmian Kodeksu Karnego i Karnego Skarbowego ”.


Aby ułatwić Państwu zmierzenie się z restrykcyjną polityką fiskalną Państwa w 2017 r., która zmienia całkowicie hierarchię problemów podatkowych i rodzi ryzyko odpowiedzi karnej za rozliczenia podatkowe, Instytut Studiów Podatkowych zaprasza na Konferencję, podczas której scharakteryzujemy występujące  zagrożenia i pokażemy sposoby ochrony zarządów i księgowych firm przed tymi ryzykami.


Konferencja organizowana jest w otwartej  formule z możliwością skorzystania z konsultacji renomowanych ekspertów  Instytutu Studiów Podatkowych oraz zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami w codziennej pracy księgowych przygotowanymi przez Partnerów: Wydawnictwo C.H.Beck, Infor PL, Sage i Risk – Partner


 Weź udział w Konferencji  i zyskaj:

  • Ekspercką wiedzę o najnowszych regulacjach prawnych w 2017 r. dotyczących podatków
  • Wykładnię stosowania przepisów prawa prof. Witolda Modzelewskiego najbardziej znanego specjalisty prawa podatkowego w Polsce
  • Zalecenia, jak nie wpaść w przestępczą pułapkę VAT i ograniczyć ryzyko odpowiedzialności karnej
  • Rozwiązania pozwalające zabezpieczyć firmę przed przypadkowym powstaniem  nielegalnych transakcji i błędów w rozliczeniach  podatkowych
  • Zdiagnozowanie ryzyk podatkowych w Państwa Firmie w ramach konsultacji z ekspertami Instytutu Studiów Podatkowych


Tematyka wykładów:

  • Sposoby zabezpieczenia przedsiębiorcy przed ryzykiem nieświadomego popełnienia przestępstw fakturowych i ewidencyjnych – zmiany w Kodeksie karnym
  • Nowa rzeczywistość prawno-podatkowa w 2017 r.  –  bieżące problemy praktyczne, rekomendacje dla księgowych
  • Ochrona właścicieli, zarządów i księgowych  firm przed ryzykiem  podatkowym


Terminy i miejsca konferencji:
1. 17 maja 2017 r.(śr) Poznań - Hotel Mercure Poznań ul. Roosevelta 20    
2. 29 maja 2017 r.(pn) Warszawa - Hotel Mercure Warszawa ul. Złota 48/54
3. 2 czerwca 2017 r. (pt) Kraków – Hotel Galaxy ul. Gęsia 22A
4. 21 czerwca 2017 r. (śr) Wrocław (organizator Oddział Katowice)- Hotel Scandic Wrocław ul. Piłsudskiego 49/57
5. 26 czerwca 2017 r.  (pn) Sopot  (organizator Warszawa) – Hotel Haffner Sopot, ul. J.J. Haffnera 59


Prosimy o potwierdzenie udziału w Konferencji rejestrując się na naszej stronie


KLIKAJĄC W TEN LINK


Opłata konferencyjna wynosi 110 zł + 23% VAT  od osoby  (w ramach opłaty autorskie materiały i wydawnictwa Instytutu Studiów Podatkowych, przerwy kawowe i lunch)


Z przyjemnością udzielę Państwu wszelkich informacji dotyczących przebiegu i tematyki Konferencji: tel. 22 517 30 86, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Andrzej Sarna
Dyrektor ds. marketingu
Instytut Studiów Podatkowych

Wzorcowa Instrukcja dotycząca fakturowania dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz sporządzania deklaracji VAT w związku z nowelizacją Kodeksu Karnego

Od dnia 1 marca 2017 r. weszła w życie historyczna zmiana Kodeksu Karnego, który do przestępstw pospolitych zalicza wystawianie podrobionych  i przerobionych faktur VAT lub posługiwanie się tymi fakturami dla potrzeb rozliczeń podatkowych (kara może wynosić nawet 25 lat więzienia).


Co to oznacza? Właściciele firm, zarządy spółek, dyrektorzy ekonomiczni lub finansowi oraz pracownicy zajmujący się fakturowaniem, ewidencją podatkową oraz składaniem deklaracji VAT muszą podjąć wszelkie niezbędne działania mające na celu wyeliminowanie ryzyka wystawiania nierzetelnych (podrobionych lub przerobionych) faktur oraz posłużenia się tymi fakturami wystawionymi przez inne podmioty dla potrzeb prowadzenia ewidencji
i składania deklaracji. Muszą być wydane odpowiednie zarządzenia i polecenia dotyczące fakturowania oraz  ewidencjonowania i deklarowania pod kątem wyeliminowania powyższych ryzyk. W tym celu Instytut Studiów Podatkowych przygotował Wzorcowe Instrukcje dotyczące:

  • Fakturowania dla potrzeb podatku od towarów i usług
  • Sporządzania nowych deklaracji VAT,


które mogą być wykorzystane przez właścicieli, zarządy i dyrektorów ekonomicznych lub finansowych firm przy wydaniu poleceń eliminujących ryzyko popełnienia błędów mogących mieć znamiona tych czynów zakazanych.


Nabycie tych Instrukcji następuje poprzez udzielenie licencji przez Instytut Studiów Podatkowych. Osoby zainteresowane zapraszam do pobrania formularza zamówienia na powyższe Instrukcje. W przypadku potrzeby otrzymania informacji w powyższym zakresie pozostaję do dyspozycji pod tel. 22 517 30 86, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

POBIERZ FORMULARZ ZAMÓWIENIA


Z wyrazami szacunku
Andrzej Sarna
Dyrektor ds. marketingu

Gepard Biznesu 2016

Miło nam poinformować, że Instytut Studiów Podatkowych otrzymał zaszczytne wyróżnienie „Gepard Biznesu 2016” w XI edycji Konkursu organizowanego przez Instytut Europejskiego Biznesu. Kapituła Konkursu  doceniła dynamiczny rozwój i wzrost wartości rynkowej Grupy Instytutu Studiów Podatkowych.

 

 

 

 

 

 

do góry
Agencja interaktywna Migomedia