Aktualności

„Diament polskiej jakości – Firma 2017”

Niezmiernie miło nam poinformować, że decyzją Rady Programowej Ogólnopolskiego Programu Umacniania Wiarygodności „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki” Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. – Grupa ISP otrzymał zaszczytne wyróżnienie „Diament Polskiej Jakości – Firma 2017”. Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców  - Przedsiębiorcy.pl przyznała jednocześnie  Instytutowi Studiów Podatkowych tytuł „Rekomendowana Marka Polskiej Gospodarki – 2017"

 

„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”

 

W dniu 9 grudnia 2017r. w Hotelu Pałac Alexandrinum w Krubkach-Górkach


Odbyła się Debata: „Czy boimy się Rosji, czy jej bolszewickiego demona przeszłości?”
w ramach inauguracji najnowszej książki prof. Witolda Modzelewskiego pt.„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”

Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja  

 

 


 

 

Szanowni Państwo


Wydawnictwo Instytutu Studiów Podatkowych ma zaszczyt poinformować, że ukazała się unikatowa książka pt. „Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji” autorstwa prof. Witolda Modzelewskiego będąca czwartym tomem z serii rozważań na temat stosunków polsko-rosyjskich.

 

Targi książki historycznej Targi książki historycznej Targi książki historycznej

 

Spotkanie autorskie i inauguracja książki podczas XXVI Targów Książki Historycznej, Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego w dniu 30 listopada 2017

 

Książka do nabycia: http://www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl/


Od Autora


Mija 100 lat od bolszewickiego, z istoty antyrosyjskiego przewrotu, zwanego do dziś ”Rewolucją Październikową”. Nasze, polskie postawy wobec bolszewizmu były (są?) pasmem wadliwych diagnoz i strategicznych błędów o długotrwałych, istotnych również dziś skutkach. Przed stu laty bez sensu opowiedzieliśmy się w wojnie bolszewicko-rosyjskiej po stronie „rewolucjonistów”, dając szansę przetrwania ich zbrodniczemu reżimowi, który niszcząc Rosję był w ocenie ówczesnych polityków ponoć naszym realnym sojusznikiem.


A przecież był nieporównywalnie groźniejszym przeciwnikiem niż dogorywająca wówczas Rosja, o czym mogliśmy się szybko przekonać już po trzech latach - w sierpniu 1920 roku - ratował nas wtedy „cud nad Wisłą”. Później piłsudczycy równie błędnie traktowali bolszewickie rządy za „najbardziej przyjazny Polsce wariant państwa rosyjskiego” (!). Klęski 1939 roku, a zwłaszcza dzień 17 września, mógł nas przekonać, że o geopolityce nie mamy zielonego pojęcia. Potem pod niemiecką okupacją, pozostało nam tylko poniżające oczekiwanie na „czerwoną zarazę”, która miała nas „uratować od czarnej ( czyli niemieckiej) śmierci”. I uratowała, narzucając  jednak swoją wersję „ Polski Ludowej”, która przecież w istocie trwa do dziś, mimo że od ponad ćwierćwiecza nie ma już bolszewickiego ”socjalizmu” i ich państwa - Związku Radzieckiego. My jednak wciąż tkwimy w starych urojeniach, popełniając po raz kolejny te same błędy: spóźniony, w istocie bezprzedmiotowy „antykomunizm”, utożsamiamy z rusofobią, czyli z nienawiścią do najważniejszej ofiary ich reżimu łączymy z bezwarunkową uległością wobec Niemiec, które -  podobnie jak przed stu laty -  nazywamy  „ niepodległością”. Najważniejszymi deponentami bolszewickich postaw są dziś zagorzali… „antykomuniści”;  czas przeszły sprzed stu lat wciąż żyje w nas uniemożliwiając wyrwanie się z naszych słabości, wyzbycie się fobii oraz politycznego infantylizmu.


O naszych starych i nowych rozliczeniach z bolszewizmem i jego współczesnymi demonami jest ta książka. Zaprzecza to wielu obowiązującym do dziś „ zachodnim”  bajeczkom, przy pomocy których „wyjaśniamy” naszą przeszłość i teraźniejszość. Jej lektura może być dla nas gorzką, wręcz przygnębiającą.  Może jednak w czasach zamykających epokę III RP, warto podjąć próbę zrozumienia przeszłych 100 lat i wyzwolić się z demonów przeszłości, które zrodziły się w listopadowe dni 1917r. Może dzięki temu coś odbudujemy  w naszych relacjach z Rosją.

„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”
Tom IV, Witold Modzelewski, stron 260, format 140x225 mm, oprawa twarda
wydawnictwo Instytutu Studiów Podatkowych
www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl

Zapowiedź książki można zobaczyć TUTAJ

 

 

 

Raport Instytutu Studiów Podatkowych

Podsumowujący najważniejsze doświadczenia 10-lecia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce (lata 2004-2014)


Raport podsumowujący najważniejsze doświadczenia 10-lecia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce (lata 2004-2014) został opracowany przez zespół specjalistów Instytutu Studiów Podatkowych w czerwcu 2014 r.  pod kierunkiem prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego. Jest to  trzeci Raport Instytutu analizujący efektywność fiskalną systemu podatkowego w Polsce. Poprzednie wydania dotyczyły poniższej problematyki:

  • „Ewolucja podatków stanowiących dochody budżetu Państwa w Polsce w latach 2004 – 2009; ocena efektywności fiskalnej oraz stanu prawodawstwa” – z dnia 19 maja 2009 r.
  • „Ewolucja systemu podatkowego w Polsce; stan obecny, przyczyny kryzysu. Czy potrafimy skutecznie zwiększyć dochody budżetowe?” – z dnia 26 maja 2010 r.


W związku dużym zainteresowaniem tym Raportem udostępniamy go ponownie  oraz odpowiedź na ten Raport Ministerstwa Finansów z września 2014 r.


Pobierz raport

Pobierz odpowiedź na raport

Nowy Dyrektor Generalny Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Witolda Modzelewskiego

Szanowni Państwo,


Pragnę uprzejmie poinformować, że do grona liderów naszej Grupy ISP dołączył Pan Mecenas Kamil Siłuch, który od 15 lipca 2017 r. objął funkcję Dyrektora Generalnego Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Witolda Modzelewskiego. Kancelaria jest od prawie dwudziestu lat członkiem naszej Grupy, specjalizuje się w obsłudze prawnej z zakresu prawa podatkowego, cywilnego, prawa pracy i prawa karnego, skarbowego i karno-skarbowego.
Pan Mecenas Kamil Siłuch był od wielu lat stałym współpracownikiem Kancelarii, pełnił ostatnio funkcję dyrektora departamentu postępowań podatkowych. W imieniu Grupy ISP pragnę pogratulować Panu Mecenasowi objęcia nowej misji, polecając Go również łaskawej przychylności Naszych Kontrahentów.

Dotychczasowemu dyrektorowi generalnemu Kancelarii powierzono inną, odpowiedzialną funkcję w strukturze Grupy ISP.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski
Prezes Zarządu

Prof. dr hab. Witold Modzelewski Gościem specjalnym „Kongresu Dyrektorów Finansowych”

Od kilku lat, jednej z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych w Polsce, promującej dyrektorów finansowych, towarzyszy cykl branżowych spotkań - „Kongresów Dyrektorów Finansowych”. Celem konferencji jest tworzenie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji merytorycznej dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Jest to największe tego typu wydarzenie w kraju. Tegoroczne kongresy goszczą w Poznaniu, Sopocie, Katowicach i Rzeszowie.


Gość specjalny tegorocznej edycji Kongresu prof. dr hab. Witold Modzelewski, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Prezes Instytutu Studiów Podatkowych i członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP mówił o działalności przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczania podatkowe w aspekcie zmian kodeksu karnego. – 1 marca tego roku weszły w życie najważniejsze przepisy dotyczące zawodu księgowego, biegłych rewidentów i dyrektorów finansowych. Idzie oczywiście i nowelizacje kodeksu karnego i kluczowe artykuły 270 A i 271 A – czyli przestępstwa przeciw dokumentom – mówił profesor.


Podkreślał, że o ile nasza świadomość karno - skarbowa istnieje, to prawno - karna jest na poziomie zerowym i trzeba ją budować. – Statystycznie na jedną deklaracje są cztery korekty i w Polsce mamy tych poprawek znacznie więcej niż deklaracji, jest to bezpieczny przywilej nie karalności karno-skarbowej. Jest też „czynny żal” z którego często korzystamy. W przypadku nowych przepisów obowiązujących trzeci miesiąc dopiero budujemy naszą świadomość, ale zbyt mało mówi się o tych rewolucyjnych zmianach w kodeksie karnym – wskazywał.


Zdaniem prof. Modzelewskiego już widać pozytywne efekty zmian prawnych, bo coraz mniej pieniędzy z podatku VAT zostaje w budżecie. – W ubiegłym roku w ramach zwrotu VAT wypłacono z budżetu 99 mld zł. W tym roku skala tego zjawiska została znacząco ograniczona. Zwrot miesięczny w kwietniu za marzec na poziomie 8 mld zł. wskazuje, że ludzie boją się użyć nieprawdziwych faktur. Przypomnę, że zgodnie z art. 277 A Kodeksu Karnego za fałszowanie faktur powyżej wartości 10 mln zł. grozi kara 25 lat pozbawienia wolności – ostrzegał prezes Instytutu Studiów Podatkowych.     
W barwny sposób profesor wskazywał na różnice winy umyślnej i nieumyślnej, przytaczając przykłady w jakich sytuacjach księgowy ewidencjonując fałszywą fakturę, poniesie za to odpowiedzialność. – Jeżeli dokument został np. podrobiony, ale osoba odpowiedzialna fakturę tę księguje w uzasadnionym przekonaniu, że był to dokument rzetelny, to działa z winy nieumyślnej. Jeżeli jednak wie lub podejrzewa, że dokument jest np. podrobiony i godzi się na jego użycie ze skutkiem przestępczym, czyn jest popełniany z winy umyślnej – zwracał uwagę Witold Modzelewski.


http://dyrektorfinansowyroku.pl/

 

 
do góry
Agencja interaktywna Migomedia