Aktualności

Debata „Sukcesy i patologie dwudziestopięciolecia podatku od towarów i usług w Polsce – doświadczenia i przyszłość”

W dniu 5 lipca 2018 r.  w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się debata naukową na temat: „Sukcesy i patologie dwudziestopięciolecia podatku od towarów i usług w Polsce – doświadczenia i przyszłość”


W  dniu 5 lipca 2018 r. mija ćwierćwiecze obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług, który stał się najważniejszym źródłem dochodów budżetowych oraz gwarantem stabilności finansowej naszej państwowości. Jednocześnie od ponad 10 lat podatek ten spowodował największe w historii wyłudzenia środków publicznych oraz bezprecedensowy rozwój przestępczości podatkowej.


Celem debaty była próba podsumowania doświadczeń legislacyjnych, fiskalnych i ustrojowych tego podatku oraz sformułowanie prognoz. W debacie uczestniczyło ponad 80 Osób: naukowcy, praktycy, funkcjonariusze publiczni, dziennikarze oraz studenci.
Uroczystego otwarcia Debaty dokonał  prof. dr hab. Tomasz Giaro Dziekan WPIA UW.


Debata poprzedzona była wystąpieniami zaproszonych Gości: prof. dr hab. Jerzego Osiatyńskiego byłego Ministra Finansów (w 1993 r. nadzorował wprowadzenie w Polsce ustawy VAT), Leszka Skiby Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów i Posła Janusza Szewczaka Wiceprzewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.


Sławomir Siwy Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy Pl wręczył Panu Profesorowi Witoldowi Modzelewskiemu „Order Złotego Merkuriusza” w uznaniu zasług za i wieloletni wkład w walkę z patologiami w podatku od towarów i usług.


Panel dyskusyjny udziałem prof. dr. hab. Wiesława Czyżowicza, prof. dr. hab. Jerzego Żyżyńskiego, prof. dr. hab. Wiesława Jasińskiego i Sławomira Siwego poprzedzony był wystąpieniem wprowadzającym prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego. Moderatorem dyskusji panelowej był dr Krzysztof Radzikowski. Debata obejmowała wystąpienie problemowe, głosy ad vocem, dyskusję panelową oraz odpowiedzi panelistów na pytania z sali.
Podsumowania debaty dokonał prof. dr hab. Witold Modzelewski.


Uczestnicy Debaty mieli możliwość zapoznania się z najnowszą książką autorstwa Witolda Modzelewskiego  wydaną w dniu debaty przez Instytut Studiów Podatkowych: „Podatek od towarów i usług: refleksje na 2018 rok”


Partnerem Debaty było Wydawnictwo CH Beck
Patronat medialny sprawowali: Portal Infor.pl i miesięcznik Doradztwo Podatkowe- Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych

 

 

XII Ranking Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej

Kolejny rok z rzędu jesteśmy w czołówce nagradzanych firm za usługi doradztwa podatkowego.


W XII Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej Grupa Instytutu Studiów Podatkowych zajęła II miejsce w rankingu: „Największa firma doradztwa podatkowego w 2017 r.” w kategorii duże firmy doradcze (zatrudniające powyżej 10 osób z uprawnieniami do doradztwa). Od ponad 20 lat swojej działalności   stawiamy na jakość naszych usług i bezpieczeństwo naszych Klientów. Ich zadowolenie ze współpracy z nami to największa satysfakcja.  Serdecznie dziękujemy Szanownym Klientom Grupy Instytutu Studiów Podatkowych za okazane zaufanie. Bez Państwa współpracy z Instytutem to osiągnięcie nie byłoby możliwe. Pragniemy Państwa zapewnić, że wyróżnienie to traktujemy jako zobowiązanie  do podnoszenia standardów naszej pracy i rozszerzenia oferty usług. Pozostajemy niezmiennie do Państwa dyspozycji.


Zarząd i Pracownicy
Instytutu Studiów Podatkowych

„Diament polskiej jakości – Firma 2017”

Niezmiernie miło nam poinformować, że decyzją Rady Programowej Ogólnopolskiego Programu Umacniania Wiarygodności „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki” Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. – Grupa ISP otrzymał zaszczytne wyróżnienie „Diament Polskiej Jakości – Firma 2017”. Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców  - Przedsiębiorcy.pl przyznała jednocześnie  Instytutowi Studiów Podatkowych tytuł „Rekomendowana Marka Polskiej Gospodarki – 2017"

 

„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”

 

W dniu 9 grudnia 2017r. w Hotelu Pałac Alexandrinum w Krubkach-Górkach


Odbyła się Debata: „Czy boimy się Rosji, czy jej bolszewickiego demona przeszłości?”
w ramach inauguracji najnowszej książki prof. Witolda Modzelewskiego pt.„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”

Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja  

 

 


 

 

Szanowni Państwo


Wydawnictwo Instytutu Studiów Podatkowych ma zaszczyt poinformować, że ukazała się unikatowa książka pt. „Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji” autorstwa prof. Witolda Modzelewskiego będąca czwartym tomem z serii rozważań na temat stosunków polsko-rosyjskich.

 

Targi książki historycznej Targi książki historycznej Targi książki historycznej

 

Spotkanie autorskie i inauguracja książki podczas XXVI Targów Książki Historycznej, Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego w dniu 30 listopada 2017

 

Książka do nabycia: http://www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl/


Od Autora


Mija 100 lat od bolszewickiego, z istoty antyrosyjskiego przewrotu, zwanego do dziś ”Rewolucją Październikową”. Nasze, polskie postawy wobec bolszewizmu były (są?) pasmem wadliwych diagnoz i strategicznych błędów o długotrwałych, istotnych również dziś skutkach. Przed stu laty bez sensu opowiedzieliśmy się w wojnie bolszewicko-rosyjskiej po stronie „rewolucjonistów”, dając szansę przetrwania ich zbrodniczemu reżimowi, który niszcząc Rosję był w ocenie ówczesnych polityków ponoć naszym realnym sojusznikiem.


A przecież był nieporównywalnie groźniejszym przeciwnikiem niż dogorywająca wówczas Rosja, o czym mogliśmy się szybko przekonać już po trzech latach - w sierpniu 1920 roku - ratował nas wtedy „cud nad Wisłą”. Później piłsudczycy równie błędnie traktowali bolszewickie rządy za „najbardziej przyjazny Polsce wariant państwa rosyjskiego” (!). Klęski 1939 roku, a zwłaszcza dzień 17 września, mógł nas przekonać, że o geopolityce nie mamy zielonego pojęcia. Potem pod niemiecką okupacją, pozostało nam tylko poniżające oczekiwanie na „czerwoną zarazę”, która miała nas „uratować od czarnej ( czyli niemieckiej) śmierci”. I uratowała, narzucając  jednak swoją wersję „ Polski Ludowej”, która przecież w istocie trwa do dziś, mimo że od ponad ćwierćwiecza nie ma już bolszewickiego ”socjalizmu” i ich państwa - Związku Radzieckiego. My jednak wciąż tkwimy w starych urojeniach, popełniając po raz kolejny te same błędy: spóźniony, w istocie bezprzedmiotowy „antykomunizm”, utożsamiamy z rusofobią, czyli z nienawiścią do najważniejszej ofiary ich reżimu łączymy z bezwarunkową uległością wobec Niemiec, które -  podobnie jak przed stu laty -  nazywamy  „ niepodległością”. Najważniejszymi deponentami bolszewickich postaw są dziś zagorzali… „antykomuniści”;  czas przeszły sprzed stu lat wciąż żyje w nas uniemożliwiając wyrwanie się z naszych słabości, wyzbycie się fobii oraz politycznego infantylizmu.


O naszych starych i nowych rozliczeniach z bolszewizmem i jego współczesnymi demonami jest ta książka. Zaprzecza to wielu obowiązującym do dziś „ zachodnim”  bajeczkom, przy pomocy których „wyjaśniamy” naszą przeszłość i teraźniejszość. Jej lektura może być dla nas gorzką, wręcz przygnębiającą.  Może jednak w czasach zamykających epokę III RP, warto podjąć próbę zrozumienia przeszłych 100 lat i wyzwolić się z demonów przeszłości, które zrodziły się w listopadowe dni 1917r. Może dzięki temu coś odbudujemy  w naszych relacjach z Rosją.

„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”
Tom IV, Witold Modzelewski, stron 260, format 140x225 mm, oprawa twarda
wydawnictwo Instytutu Studiów Podatkowych
www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl

Zapowiedź książki można zobaczyć TUTAJ

 

 

 

Raport Instytutu Studiów Podatkowych

Podsumowujący najważniejsze doświadczenia 10-lecia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce (lata 2004-2014)


Raport podsumowujący najważniejsze doświadczenia 10-lecia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce (lata 2004-2014) został opracowany przez zespół specjalistów Instytutu Studiów Podatkowych w czerwcu 2014 r.  pod kierunkiem prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego. Jest to  trzeci Raport Instytutu analizujący efektywność fiskalną systemu podatkowego w Polsce. Poprzednie wydania dotyczyły poniższej problematyki:

  • „Ewolucja podatków stanowiących dochody budżetu Państwa w Polsce w latach 2004 – 2009; ocena efektywności fiskalnej oraz stanu prawodawstwa” – z dnia 19 maja 2009 r.
  • „Ewolucja systemu podatkowego w Polsce; stan obecny, przyczyny kryzysu. Czy potrafimy skutecznie zwiększyć dochody budżetowe?” – z dnia 26 maja 2010 r.


W związku dużym zainteresowaniem tym Raportem udostępniamy go ponownie  oraz odpowiedź na ten Raport Ministerstwa Finansów z września 2014 r.


Pobierz raport

Pobierz odpowiedź na raport

do góry
Agencja interaktywna Migomedia