„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”

 

W dniu 9 grudnia 2017r. w Hotelu Pałac Alexandrinum w Krubkach-Górkach


Odbyła się Debata: „Czy boimy się Rosji, czy jej bolszewickiego demona przeszłości?”
w ramach inauguracji najnowszej książki prof. Witolda Modzelewskiego pt.„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”

Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja Polska - Rosja
Targi książki historycznej Polska - Rosja  

 

 


 

 

Szanowni Państwo


Wydawnictwo Instytutu Studiów Podatkowych ma zaszczyt poinformować, że ukazała się unikatowa książka pt. „Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji” autorstwa prof. Witolda Modzelewskiego będąca czwartym tomem z serii rozważań na temat stosunków polsko-rosyjskich.

 

Targi książki historycznej Targi książki historycznej Targi książki historycznej

 

Spotkanie autorskie i inauguracja książki podczas XXVI Targów Książki Historycznej, Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego w dniu 30 listopada 2017

 

Książka do nabycia: http://www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl/


Od Autora


Mija 100 lat od bolszewickiego, z istoty antyrosyjskiego przewrotu, zwanego do dziś ”Rewolucją Październikową”. Nasze, polskie postawy wobec bolszewizmu były (są?) pasmem wadliwych diagnoz i strategicznych błędów o długotrwałych, istotnych również dziś skutkach. Przed stu laty bez sensu opowiedzieliśmy się w wojnie bolszewicko-rosyjskiej po stronie „rewolucjonistów”, dając szansę przetrwania ich zbrodniczemu reżimowi, który niszcząc Rosję był w ocenie ówczesnych polityków ponoć naszym realnym sojusznikiem.


A przecież był nieporównywalnie groźniejszym przeciwnikiem niż dogorywająca wówczas Rosja, o czym mogliśmy się szybko przekonać już po trzech latach - w sierpniu 1920 roku - ratował nas wtedy „cud nad Wisłą”. Później piłsudczycy równie błędnie traktowali bolszewickie rządy za „najbardziej przyjazny Polsce wariant państwa rosyjskiego” (!). Klęski 1939 roku, a zwłaszcza dzień 17 września, mógł nas przekonać, że o geopolityce nie mamy zielonego pojęcia. Potem pod niemiecką okupacją, pozostało nam tylko poniżające oczekiwanie na „czerwoną zarazę”, która miała nas „uratować od czarnej ( czyli niemieckiej) śmierci”. I uratowała, narzucając  jednak swoją wersję „ Polski Ludowej”, która przecież w istocie trwa do dziś, mimo że od ponad ćwierćwiecza nie ma już bolszewickiego ”socjalizmu” i ich państwa - Związku Radzieckiego. My jednak wciąż tkwimy w starych urojeniach, popełniając po raz kolejny te same błędy: spóźniony, w istocie bezprzedmiotowy „antykomunizm”, utożsamiamy z rusofobią, czyli z nienawiścią do najważniejszej ofiary ich reżimu łączymy z bezwarunkową uległością wobec Niemiec, które -  podobnie jak przed stu laty -  nazywamy  „ niepodległością”. Najważniejszymi deponentami bolszewickich postaw są dziś zagorzali… „antykomuniści”;  czas przeszły sprzed stu lat wciąż żyje w nas uniemożliwiając wyrwanie się z naszych słabości, wyzbycie się fobii oraz politycznego infantylizmu.


O naszych starych i nowych rozliczeniach z bolszewizmem i jego współczesnymi demonami jest ta książka. Zaprzecza to wielu obowiązującym do dziś „ zachodnim”  bajeczkom, przy pomocy których „wyjaśniamy” naszą przeszłość i teraźniejszość. Jej lektura może być dla nas gorzką, wręcz przygnębiającą.  Może jednak w czasach zamykających epokę III RP, warto podjąć próbę zrozumienia przeszłych 100 lat i wyzwolić się z demonów przeszłości, które zrodziły się w listopadowe dni 1917r. Może dzięki temu coś odbudujemy  w naszych relacjach z Rosją.

„Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji”
Tom IV, Witold Modzelewski, stron 260, format 140x225 mm, oprawa twarda
wydawnictwo Instytutu Studiów Podatkowych
www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl

Zapowiedź książki można zobaczyć TUTAJ

 

 

 

do góry
Agencja interaktywna Migomedia