Serwis Doradztwa Podatkowego - nr 000348 - 18 kwietnia 2016



12. Czy wprowadzenie częściowej odpłatności za używanie parkingu powoduje powstanie przychodu podatkowego u pracownika?


Wprowadzenie częściowej odpłatności za wykorzystywanie miejsca parkingowego do parkowania samochodu służbowego nie skutkuje powstaniem u pracownika przychodu częściowo odpłatnego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy stanowi, że źródłami przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta. W myśl art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieopodatkowanych świadczeń. Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 tej ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W zakresie zagadnień związanych z nieodpłatnymi świadczeniami wskazać należy, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 określił kryteria, jakimi należy się kierować przy ocenie czy w danej sytuacji powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń. Z uzasadnienia wydanego orzeczenia wynika, że za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które zostały spełnione:

  1. za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  2. w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść; przy czym korzyść ta musi być wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (a nie dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).


Powyższe wskazane argumenty TK skłaniają do wyrażenia poglądu, że wprowadzenie częściowej odpłatności za wykorzystywanie miejsca parkingowego do parkowania samochodu służbowego nie skutkuje powstaniem u pracownika przychodu częściowo odpłatnego w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (22) 517 30 60 wew. 129

 

spis treści
powrót do strony serwisu
do góry
Agencja interaktywna Migomedia